Forum

Forum Navigation

Uygulamanın kasmaması için algoritma geliştirme

3 adet texbox var ve ben bunlara  değer verdim.Texboxlara verdiğim değerler yazılırsa label1 e olumlu,verdiğim değerler girilmezse label 2 ye olumsuz yazılsın.Texbox1 texbox2 ve texbox3 birbirinden bağımsız olmasın.Eklediğim resimde 3 koşul var bu koşulları 100 adet yaparsam kasma oluyor.Nasıl bir algoritma yapmalıyım.?

Yüklenmiş Dosyalar:
  • Dosyalara ulaşmak için giriş yapmanız gerekmektedir.

Anladım kadarıyla 3 farklı metin kutusuna girelecek veri birbiri ile eş olan (kabul edilen) metinler olmalı şartımız bu.

yani bizim elimizde 3lü gruplar var 1 2 3 veya a b c gibi bu grupların 1. 2. 3. elemanlarından oluşan liste oluşturursak.

1 a 11 birinci liste 2 b 22 ikinci ve 3 c 33 de 3. listemiz diyebiliriz.Şimdi kullanıcı birşey girdiğinde kontrol etmemiz gerek şey kullanıcının girdiği veri bu listede bulunmakta mı?.

İlk olarak 1. listemize bakalım yani Metinkutusu1 da yazılan metnin Liste 1 de varmı diye bir kontrol edelim.

Varsa 2.yi test edelim yine 2.de de varsa 3. test edelim birinde dahi yoksa hata mesajı verelim.Mantığımız bu olursa kodumuzda şöyle olur dimi

Yüklenmiş Dosyalar:

Adamın dibisin admin 🙂

Peki bu konu ile alakalı; 3 adet koşulumuz var(a,b,c-1,2,3, ve 11,22,33)

ilk koşul eksiksiz girildiğinde image ögesinde şu resmi göster,ikinci koşul eksiksiz girildiğinde image ögesinde şu resmi göster üçüncü koşul eksiksiz girildiğinde image ögesinde şu resmi göster bu bloğu nasıl yapabilirim.?

Eminim ki bunun nasıl yapılacağını kendin bulabilirsin

Birkaç if sorgusu ile kolaylıkla yaparsın dene bakalım

yüklediğim resimde koşullar eksiksiz girildiği taktirde 1. koşul için ayrı resim 2. koşul için ayrı resim çıkmasını sağlayabiliyorum.Ama sizin kadar bilgim olmadığı için sizin oluşturduğunuz bloklarda if leri nereye koyacağımı bilmiyorum.

Yüklenmiş Dosyalar:

Şimdi yukarıdaki verdiğim kodda 3 şartıda sağlıyor sağlamazsa false olarak fonksiyondan cevap geliyor.Eğer bu şartlar sağlanıyor fonksiyon içindeki iflerin hiç birine girmiyor.Bu iflerin altına if sorgusu ekleyip kabul edelim miyi kontrol et böylece 3 şart sağlandığını kontrol et içimde index in list diyip hangi 3 koşulu sağladığını anla bu index numarasına görede oluşturduğun resim listesinden öğrendiğin indeksi kullanarak çek

ben bildiğim şekilde yapam kolay gelsin