Droidim

App Inventor 2 / Kodular / Thunkable / AppyBuilder için Türkçe içerikler

Forum

TinyDB

Alıntıla

Merhaba hocam,

Şimdi daha önce sormuştum metin kutularının aritmetik ortalama almayı. Şimdi sorum yine bu metin kutularıyla alakalı.

Hocam sayfada 20-25 kadar metin kutusu var bunları kayıt altına almak istiyorum. Aslında TinyDB kullandım ama bu kadar metin kutusu her biri için ayrı ayrı değerler mi oluşturacağız kısa yoldan nasıl yapabiliriz ?

Alıntıla

20-25 tane metin kutusuyla ne yapııyorsun merak ettim 🙂

App Inventor 2 deki en önemli özelliklerden biri Liste özelliğidir.Liste kullanımını iyi bilmen lazım.Tek bir değişken ayarla bu değişken empty list olsun.Her metin kutusunu bu değişkene add item to list bloğu ile ekle.Sıralı bir şekilde ekleki 10. metin kutusu listenin 10. elemanı olsun

Alıntıla

Not işlemleri falan hocam 🙂

Aynen dediğin gibi de işte liste görünümü, label ve metin kutularının verdiği görsel zevki vermiyor 🙂

Dediğiniz şeyi anladım gibi onu bir deniyim olursa uygulamayıda atarım .

Alıntıla

Liste görünümü ile ilgin yok yine metin kutuları ile yap ama bunları arkaplanda bir listede tut diyorum. Bide 25 tane metin kutusu yerine tek metin kutusu ile yapman daha mantıklı değil mi

Alıntıla

Hocam uygulamam şu; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appybuilder.fizikopat51.ALiseOrt

Burda 20 ye yakın ders var ve bunların karşısında saat ve not metin kutuları var. Yani bunu nasıl 1 metin kutusuyla yapabilirim ki ? Var mı öyle bir şey ?

İstediğim şey şu notları öğrenci kaydedebilsin.

Alıntıla

Böyle yapman daha iyi olmuş boşver

Alıntıla
Şu kişiden alıntılanmıştır: PME tarhinde 14 Şubat 2019, 22:52

Böyle yapman daha iyi olmuş boşver

Diyosun 🙂 Tamam hocam ama kaydetme işi uzun mu sürecek diyorsunuz ?

Alıntıla

Yo sadece kod tarafı biraz fazla olacak ama mevcut tasarımına göre normal duruyor.İleride algoritma mantıklarını iyice oturunca. yazdığın bu kodlara bakıp ben neler yapmışım diyeceksin 🙂

Alıntıla

Aynen aslında yapıyorum yaptıklarımı da unutuyorum her neyse bu benden kaynaklı önce tasarım düşünüp koda bakarız diyorum 🙂

Algoritma konusunda aslında çok kullanıyorum ama işte yeterince bilgi sahibi olamadık daha, sağolsun bu sitede bilgi çok zamanla kaparız Mekanın Sahibi 🙂

Alıntıla

Hocam şimdi bu metin kutularından kurtulmak için tavsiyeniz üzere listelere yöneliyorum. Liste ile ders adları ve saatleri değiştirmek çok kolay. Faydasını gördüm. Yalnız kaydederken bir arıza çıkıyor;

Kaydet içerisine add items yazmadığımda güzel kaydediyor. Kayıtlı notları getir dediğimde getiriyor ama işlem yaptığım(Hesapla) zaman "lenght of list 0" diyor. Bende Kaydet butonuna "add items" ekliyim dedim bu seferde kaydetmiyor bloklar resimde yardımınızı bekliyorum hocam 🙂