App Inventor 2 ve Kodular : SQL / SQLite kullanımı

Veritabanı değimizde aklımıza ya SQL yada NOSQL veritabanları gelmekte. Sektörde oldukça popüler olarak kullanılan bu veritabanı tiplerinden buğün SQL tipinde bir veritabanını App Inventor 2 ve türevlerinde nasıl kullanabiliriz? sorusuna yanıt alacağız…

SQL nedir ?

Kısaca özetlersek ” tablolardan oluşan ve verileri birbiri ile ilişkisel hale getirip bir veri bütünlüğü , düzen ve güçlü sorgular gibi çeşitli avantajlar sunan ve sektörde oldukça yaygın kullanılan bir veritabanı türüdür” desek heralde yeterli olacaktır. Tabi daha detaylı bir bilgi için Google üzerinden aramalar yapmanızı eğer hiç bir bilgiğiniz yok ise şiddetle tavsiye ederim 🙂

App Inventor 2 ve türevlerinde SQL

İlk olarak SQL veritabanımızı oluşturalım. Ben basit bir tablo oluşturağım ve veritabanını oluştururken SQLite Studio programından yardım alacağım.

Görüldüğü gibi iki adet tablo sütunu oluşturup (TEXT , INTEGER ) tipinde olduğunu ve NOTNULL yan NULL olmayacak şeklinde ayarladık. Tablomuzun ismi ise scores oldu .Ardından .SQL olarak dosyaya çıkartıp App Inventor 2 projemize ekledik.

App Inventor 2 de SQL veritabanımızı kullanmak için bir çok eklenti mevcut. Ayrıca Kodular gibi platformlar kendi içerisinde SQL komponentini içermekte.

Ben bu anlatımda aşağıdaki linkte bulabileceğiniz frdfsnlght (evet random gülme gibi bir isim 🙂 ) tarafından geliştirilen SQLite eklentisini kullanıcağım.

https://appinventor2.droidim.com/mdocs-posts/frdfsnlght-aix-sqlite

Aşağıdaki blok resimlerinde görüldüğü gibi çok basit bir insert ve select işlemleri yaptık. Yapılan projede amacımız bir puan tablosu oluşturup en iyilere göre sıralamak. Switch butonu ile sıralama düzeni değiştirilebilmekte.

Çalışma örneği:

Proje Dosyasını indir

https://yadi.sk/d/aWNZOpihKuSCrw

2 thoughts on “App Inventor 2 ve Kodular : SQL / SQLite kullanımı

  1. merhaba acaba bu dosyada yapılan değişiklikler bilgisayardaki sqlıte databasee gidermi benim bilgisayarda bir database var ve bu database üzerinde işlem yapmak istiyorum pc de

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: