Kodular ve AppyBuilder birleşme detayları ve planlar

Kısa süre önce hizmetine son veren Appy Builder , Kodular platformu ile birleşme kararı almış ve detayların ilerleyen günlerde paylaşılacağını söylemişti.İşte o gün geldi bakalım biiz nasıl bir geçiş süreci bekliyor.

Bildiğiniz üzere Appy Builder ve Kodular çeşitli özellikler sunmakta mesela Batarya Yöneticisi komponenti Apppy Builder’da varken Kodular’da bu komponent bulunmamakta.Ayrıca “spacer” gibi iki platformdada bulunan komponentler de iki platformda bulunmakta.Bu gibi durumlar için Kodularda olanlar eskimiş olarak sınıflandırılacakken olmayan komponentler ise Kodular a eklenmesi planlanmakta.

Appy Builder Offline a ne olacak?

Ufak güncellemeler almaya devam edicek olan Appy Builder oflline kişisel kullanım amaçıyla kulllanılmaya devam edilebilecek.

Peki ya kaynak kodu?

Github ta zamanında yayımlanan Appy Builder kaynak kodu bundan sonra “private” yani gizli hale getirilecek.Komponentler Kodular a aktarılacak.

Ne zaman gerçekleşecek?

1 Ocak 2020

Tarihinde Appy Builder projelerinizi Kodular a güvenli bir şekilde aktarabileceksiniz.Appy Builder tarafında ise eksik bloklar ve küçük hatalar için güncellemeler geliceği söylenmekte.

31 Mart 2020

Artık Appy Builder dan Kodular a bir özellik eklenmeyecek.(heralde bu tarihe kadar tüm özelliklerin aktarılması planlanmakta)

30 Haziran 2020

Appy Builder a elveda demenin vakti geldi.Artık Appy Builder a giden istekler Kodular a yönlendirilecek.

Aman dikkat!

Appy Builder projelerinizin yedeklerini şimdiden alın ve geçiş dönemlerinden sonra rayına oturunca Kodular a uygulamanızı taşıyın.

Ben pek birşey anlamadım,pekte iyi çevrilmemiş kaynak lazım diyenler tıklasın

2 thoughts on “Kodular ve AppyBuilder birleşme detayları ve planlar

  1. Bu güzel haber için teşekkürler hocam. Şimdi appybuilder da yapmış olduğumuz uygulamayı Kodulara taşıma işlemi yaptıktan sonra Kodulardan export ettiğimiz zaman “com.kodular..” gibi bir isimle çıkarmış olacak. Fakat bizim uygulama ismimiz “com.appybuilder…..” olduğu için güncelleme yapmayacak. Bu isim değiştirme olayını anlatırmısınız bunla ilgili makaleniz var mı yoksa küçük bir hareketle değişiyor mu ?

    • Kodular da bu işlem çok basit sadece gerekli olan paket adını Screen1 in parametreleri kısmını kullanarak değiştiriyorsun.Çok kolay basit bir anlatım yolda

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: