App Inventor 2 ve veri tabanları

Merhaba değerli takipçilerim Bugün sizlerle App Inventor 2’deki veritabanlarını inceleyeceğiz bilindiği üzere App Inventor 2 birden fazla veri tabanı sunmakta peki bunlardan hangisini daha iyi?

Firebase

Anahtar-Değer şeklinde çalışma sistemi olan Firebase çok hızlı bir şekilde veri alışverişi sağlamakta ve birçok cihaz arasında verinin aynı anda kullanılmasını sağlamaktadır.

Listeye veri ekle birinciyi sil gibi önemli özelliklere sahip olan Firebase çok hızlı bir veri tabanı olarak kullanımınıza sunulmuştur. Aynı anda 30 farklı kullanıcının kullanabileceği bir veritabanı olan Firebase daha fazla kullanıcının aynı anda veritabanını kullanması gerekiyorsa ücretli planlarda bu aksiyonları sunmaktadır.

Ücretsiz planında kullanıcıya 10 GB lık veri kullanım imkanı sunan Firebase ücretsiz kullanıcılar için gayet makul bir kullanım oranı sunmaktadır.Stabilite konusunda pek bir sorun yaşatmayacak olan veritabanının altyapısı Google tarafından sağlanmakta. Firebase de dikkat edilmesi gereken nokta ise herhangi bir sıralama işlemi gibi seçenekleri kullanıcısına sunmamasıdır. Bu yüzden depolanacak olan veriler düzenlenip kullanılabilecek bir şekilde depolanabilir.

Avantajları

 1. Çok hızlıdır aynı anda birden fazla kullanıcının kullanabileceği bir veritabanıdır.Bu kullanım limiti ücretsiz planda 30 kişidir bu limit farklı planlar da daha da artırılabilir
 2. Listeye veri ekleme veya Listenin bir elemanın silme gibi önemli ve sade özelliklere sahiptir
 3. Kullanımı basittir
 4. Tinywebdb in gelişmiş hali denilebilir.
 5. Stabildir
 6. Kendi hesabınızı kullanıp verilerinizi koruyabilirsiniz.

Dezavantajları

 1. Sıralanmış bir şekilde verinin alınamaması.(Nosql)
 2. Verinin belli bir kısmının alınamaması.Mesela listenin belli bir elemanını almak mümkün değil.
 3. Kullanıcı sayısı artınca yaşanacak veri kullanımı beklediğinizden fazla çıkması ve 10GB lık aylık kullanımın yeterli gelmemesi(hoş bu durumda ücretli bir plana geçiş yapılabilir.

Firebase görüldüğü gibi birçok App Inventor 2 kullanıcısının veritabanı ihtiyacı ihtiyacını karşılayabilecek özelliklere sahip basit ve yeterli bi veritabanı Eğer verilerinizi sadece çekeceksiniz en uygun veritabanı denilebilir.

Fusiontable

Aslında gayet kullanışlı olan Fusiontable malesef Google tarafından kapanıyor bu yüzden bu veritabanına kafa yormak gereksiz olacak.

Tinywebdb

App Inventor 2 ye özel tasarlanmış olan bu veritabanı Firebase in sade hali diyebiliriz.Sadece kaydet ve al gibi basit komutlara sahip olan bu veritabanı seçeneği App Inventor 2 ile uzun zamandır bizimle.

Birçok farklı sürümü bulunan Tinywebdb in Kodular tarafından hazırlanmış php sürümü bile bulunmakta bu sürüm ile ücretsiz bir hosting e kurulum yapılabilmektedir.

Orjinal sürüm Google App Engine platformunu kullanıyor ve kurulumu biraz zor.Ayrıca eski bir seçenek olduğu için pek gelişmiş özelliklere de sahip, değil.

Avatajları

 • Stabildir
 • İstediğiniz gibi kendi veritabanını kurabilir, kullanabilirsiniz.
 • Basittir
 • Hızlıdır
 • Sadedir

Dezavantajları

 • Gelişmiş özelliklere sahip değildir.
 • Basit depola ve al bloklarına sahiptir.
 • Append to list gibi bir özelliği yoktur.
 • Sorgulama özelliği yoktur kısaca etiket değer mantığıyla çalışır.

Görüldüğü gibi tinywebdb basit bir veritabanı arayanlar için kurulumu biraz zor bir çözüm bu yüzden Firebase kullanımı daha mantıklı lakin alternatif olarak yedekte durabilir.

CloudDB

App Inventor 2 ye henüz yeni yeni dahil olan bu veritabanı redis altyapısını kullanan bir bulut veritabanıdır.

Firebase ile hemen hemen aynı bloklara sahiptir.Aslında App Inventor 2 ekibi Firebase e alternatif bir veritabanı ve eski tinywebdb nin yenisi olarak bize sunmuş diyebiliriz.

CloudDB ile firebase de olduğu gibi verilerinizi etiket değer olarak saklayabilir ayrıca dosya da depolayabiliriz.Bu yüzden Firebase e göre daha avantajlı bir yapıya sahip olduğu söylenebilir ama henüz emekleme aşamasında yani stabil değil.

Avantajları

 • Firebase ile aynı özelliklere sahip ve dosya depolama gibi ek ihtiyaçlara çözüm sunmakta.
 • Redis tabanlı olduğu için gayet hızlı
 • İnternette kendi hesabımızı kullanabileceğimiz ücretsiz redis veritabanları sunulmakta.

Dezavantajları

 • Henüz yeni o yüzden hatalı olması muhtemel
 • Firebase tede olduğu gibi sorgu yapılamaz yani bana şu listedeki 5. Elemanı ver denilemez

Görüldüğü gibi ileride CloudDB Firebase e iyi bir alternatif olacak ama daha alıcak yolu var gibi o yüzden stabilite olarak önerilmiyor hoş aynı durum firebase için de geçerli ama firebase daha uzun süredir kullanımda diyebiliriz.

Airtable

Eklenti olarak App Inventor 2 de kullanılabilen bu veritabanı Appybuilder ve Kodular gibi platformlarda da kullanılmaktadır.Kısaca özetlersek Excel tablosu gibi bir çevrimiçi tabloyu veritabanı olarak kullanmanızı sağlar.

Ücretsiz kullanıcılara 1200 satıra kadar destek veren Airtable,Firebase ve CloudDB nin aksine belli bir satırı veya satırın hepsini al gibi özellikleri kullanıcısına sunmakta.Ayrıca Excel de olduğu gibi formül kullanımı gibi özelliklerini Web arayüzü ile sunmakta.

Avantajları

 • Firebase e göre gelişmiş sorgu özelliklerini kullanabiliriz.
 • Excel tablosuna benzer kullanımı basittir.

Dezavantajları

 • Ücretsiz planında 1200 satır sınırı vardır
 • Eklenti ile kullanılabilir bu yüzden geliştiriciye mahkum olursunuz
 • Eklenti kaynaklı stabilite problemi vardır
 • Türkçe karakterlerde sorun çıkarır bu yüzden uri.encode bloğu kullanılmalıdır.

Bu veritabanlarına ek olarak MySql gibi veri tabanları eklenti olarak bulunabilmektedir.Lakin bu veritabanları gelişmiş kullanıcılara hitap etmediği için onları pas geçiyorum.

Özete gelirsek eğer sadece al ver yapacaksanız Firebase , eğer verinizde işlemler yapacaksanız Airtable kullanılmasını öneririm.

Bir Cevap Yazın