App Inventor 2 fonksiyonlar nasıl kullanılır? Oluşturulur

App Inventor 2 de veya herhangi bir türevinde fonksiyon oluşturma işlemini ve fonksiyonlar ile neler yapabileceğimizi buğün ele alacağız.

İlk olarak 5n mizi soralım.Neden, niye, niçin, nerde, ne zaman fonksiyon?

Şimdi bir işlem yapılması gerekiyor ve bu işlemi bir çok yerde kullanıyoruz mesela 10 farklı butonumuz var ama her birine bastığımız da ortak bir işlemi yapmamız gerekicek peki siz bu durumda her bir buton için aynı kodu mu yazarsınız yoksa aynı işi yapan fonksiyon mu çağırırsınız?

 

Forumumuzda sorulmuş bir soru;Uygulamam kasıyor ne yapmam lazım?

 

Yukarıdaki sorunun fonksiyon kullanılarak çözülmesi;

 

Örnek Fonksiyon kullanımı

App Inventor da iki farklı fonksiyon elimizde bulunmakta biri sonuç döndürülken diğeri ise değer döndürmez.Mesela yukarıdaki fonksiyon bize True yada False olarak değer döndürecek.Bizde rahatlıkla bu şekilde kontrollerimizi yapabileceğiz.

Eğer değer döndürmesini istemiyoruz ve sadece bir işlemi yapmasını istiyoruz.Mesela bu işlem toplama işlemi olsun ve sonucu bir label e yazsın Toplanacak üç değerde Textbox olarak ayarlalım.

Görüldüğü basitçe bu işlemi gerçekleştiriyoruz.


Peki fonksiyona veri göndererek toplama yapsak ?

Bu işlem için Mutator denilen özelliği kullanıp Fonksiyona input tanımlıyoruz

Bu işlem ile fonksiyonu çağırırken imput lara bir veri girmemiz gerekiyor.

İşte iki farklı örnek ile fonksiyonların kullanımına değindik.Fonksiyonlar kompleks uygulamalar geliştirilecekse mutlaka kullanılmalı.Bir işlemi copy-paste yapıp 100 kere yazmak yerine bir fonksiyon ile bu ameleliği ortadan kaldırabilirsiniz.Fonksiyon yazmak sizin yeteneğinize kalmış.Geliştikçe şuna bi fonksiyon yazarım işi halleder diyeceksiniz ve fonksiyonunuzun çalıştığını gördüğünüzdede mutlu olmayacağınıza inanmam :=)

Kısaca üstünde durdum,balığın oltayla nasıl tutulucağını size gösterdim iyi kötü artık ustalaşmak sizin elinizde ben kaçar sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın