Thunkable X’e paralı üyelik geliyor.Klasik (AI2) sürümü desteği kaybediyor.

Uzun zamandır Android tarafında önemli bir güncelleme gelmeyen Thunkable sonunda yol planını açıkladı.Yaklaşık üç yıldır verdiği Classic sürüm yani App Inventor 2 platfromunun desteğini önümüzdeki yılın sonlarında yani 2019 un sonunda desteğini çekeceğini söylüyor.

Uzun süredir önemli güncelleme almaması zaten bu durumun habercisiydi zatendiyebiliriz.Alternatif olarak Orjinal App Inventor 2 veya türevleri Makeroid veya Appy Builder platfromlarını kullanabilirsiniz.

Peki Thunkable, Klasik sürümününden desteğini çekip ne yapacak?

Thunkable ın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni platformu X e olan destek artacak.Söylenenlere bu ayın 10 unda yani 10/10/2018 tarihinde Galeri olarak adlandırdığı yeni bir özellik sunacak.Aslında biz App Inventor kullanıcıları olarak bu özelliği zaten biliyor ama bu özellik X te olmadığı için bir yenilik diyebiliriz.Artık App Inventor de olduğu gibi bir çok kullanıcının geliştirdiği uygulamayı kullanıp,düzenleyip,kendimizin gibi sunabileceğiz!

Nasıl yani? biri biizm yaptığımız uygulamamızı düzenleyebilecek ve kendisi gibi mi kullanabilecek?

Evet!,Artık tüm yaptınız projeler Pro üye değilseniz milletin elinde 🙂

Thunkable ın dediğine göre Gallery ile artık giriş ekranını sıfırdan yazmak yerine galeriden uygulamamıza rahatlıkla eklicez yani hayal edilen bu diyebiliriz.

Ben uygulamamı paylaşmak istemiyorum diyenlere

Pamuk eller cebe diyelim.Aylık 20 Dolar dan başlayan Pro üyelik Yıllık alınırsa 100 Dolar olacağını söylenmekte.Bu miktarı cebinizden çıkartırsanız ne olacak peki?

Cevap veriyorum..

Uygulanızın galeride gözükmesini veya başkasının alıp dokumasını engelleyeceksiniz.Kısaca başkası kullanmasın diyorsan banada para kazandırmalısın diyor.

Haydaaa, ben eski kullanıcım varmı bana kıyak?

Olmaz mı dostum 🙂 10/10/2018 den önce yani galeri yayınlanmadan önce Thunkable X e üye olduysan sana 3 aylığına Pro üyelik bizden diyorlar.


Aşağıdaki gibi eski projelerini milleten gizlemeyi unutma ! aman diyim!

Peki yeni platfrom ne sunuyor?

  • Hem Android e hemde iOS a tek projeyle uygulama yapacaksınız
  • Yeni gelecek Admob,Bluetoth,Blockhain,Mesajlaşma , Bulut ve oyun servisleri ile sanki App Inventor a göre biraz avantajlı olacaksınız.

Hoş aylık 20 dolara istediğin eklentiyi yaptırabilirsiniz karar sizin 🙂

Bunlar nerede yazıyor ?

https://blog.thunkable.com/introducing-the-thunkable-public-gallery-thunkable-pro-c6eca047d06b

Bir Cevap Yazın