Thunkable X; Realtime DB ve Sing-in özellikleri

Hazır Thunkable X beta sürümünden çıkmış yavaştan stabilleşmeye başlamışken biraz kurcaliyim dedim.Halen test ederken çökmelerle karşımıza çıkan ama zamanla düzelticeğini ve birçok eksiğini kapatıcağını umduğum Thunkable X te buğün kullanıcı kaydı ve Firebase tabanlı gerçek zamanlı veritabanını inceliyelim dedim.

 

Neydi Firebase?

Google amca tarafından satın alınan bizim için yukardaki özelliklerden sadece Realtime Database ve Authentication olarak geçen özellikerini kullandığımız bir servis.Bizim için Thunkable da gerçek zamanlı veritabanı ve kullanıcı sistemi gibi sorunlara çözüm getiren Firebase bizim için baya önemli diyebiliriz.

 

Realtime Database i projemize ekleyelim ve bloklarına bir göz atalım.

Görüldüğü gibi App Inventor tabanlı araçlardan farklı olarak Thunkable X te Add Listener ve Remove Listener  bloğunun olduğunu görüyoruz.Tek farkı App Inventor tabanlarında ValueChanged olarak geçen bloğun yerine  Add Listener ve Remove Listener bloklarının gelmesi diyebiliriz.App Inventor da Project Bucket  gibi ayarları var iken Thunkable X te böyle bir ayar bulunmamakta.Aynı ayarı Tag kısmına mesela ” Ana/Alt/Alt2 ” şeklinde erişebiliyoruz yada kullanabiliyoruz.Biraz kurcalarsanız eğer zaten kolayca kavrayabilirsiniz.

 

 

Kendi Firebase hesabımızı kullanma

Firebase te kesinlikle kendi hesabınızı kullanın.Zaten ücretsiz olarak hesap oluşturmanıza olanak sağlayan firebase ücretsiz kullanıcılara yeterli kaynakları vermekte.Kendi hesabınızı kullanmak için zaten Firebase i projenize eklediğinizde ayarlar kısmında sizi yönlendiriyor.Yönlendirme linkine tıkladınız da ise uygulama ayarlarına oradan da Firebase Api Key ve Database Url ulaşıyorsunuz.

 

Firebase panelinizin anasayfasından Add Firebase to your web app a tıklayarak aşadağıdaki ikinci resimdeki bilgilerinizin bulunduğu bir ekran karşınıza çıkacak buradan gereken bilgileri yukardaki Api Key ve Database url kısmına girerek kendi hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Önemli Hatırlatma

Eğer Sing-in özelliğini kullanmıcaksanız yani sadece kayıt olup giriş yapmış kullanıcıların veritabanınıza erişimini istemiyorsanız .Yani veritabanını erişim için giriş yapılmasını istemiyorsanız.Firebase güvenlik kurallarınızı resimdeki gibi değiştirmeniz gerekecek.

 

Peki ya sadece giriş yapmış kullanıcıların veritabanına erişimini istiyorsam ne yapıcam?

Eğer Sing-İn özelliğini kullanıyorsanız yukarıdaki ayarı değiştirmenize gerek yok zaten kullanıcı giriş yaptıktan sonra otomatik olarak veritabanına erişim iznini alacak.Bu yüzden dikkat edin kullanıcıyı her uygulama açıldığında giriş yaptırmayı unutmayın yoksa veritabanı erişim hatası alabilirsiniz.

 

Peki nedir bu Sing-in özelliği?

 

Firebase Sing-in özelliği basit bir kullanıcı yönetimi sunmakta.Kullanıcı emaili ve şifresi ile kayıt olabiliyor.Şifre sıfırlama, email doğrulama gibi özellikler ise kendi içerisinde mevcut bunun için biraz web arayüzünü kurcalamanız gerekiyor.

 

Bloklara bakalım

 

Görüldüğü gibi 4 adet bloktan oluşan Sing-in özelliği kısaca Üye kaydı,Üye girişi ,Oturumu kapatma ve Şifre yenileme bloklarından oluşmakta.Dikkat edilmesi gereken husus ise Sing-in özelliği kullanılacaksa Firebase web panelinden Email ile kaydolmayı aktifleştirme.

 

 

Eğer kullanıcının Emailine gelen doğrulama mesajları gibi mesajları değiştirmek istiyorsanız o bölümüde mesajlar kısmında bulabilirsiniz.Şablon Dili kısmındanda Türkçeyi seçerseniz mesajların Türkçe halleri karşınıza çıkacaktır.

 

Genel olarak basit kurcaladıkca daha iyi anlayabileceğiniz veritabanı ve kullanıcı sistemi ile gelen Thunkable X bakalım bize yeni sürümlerinde neler sunacak?

 

Orjinal anlatımlar

Sing in

Realtime DB

 

 

 

Bir Cevap Yazın