App Inventor 2 ve türevleri En iyi puan ve puanlar 

Bir oyun yapıyorsunuz ve oyununuzda kullanıcının puanını kaydetmek ve en iyi puanını hesaplamak istiyorsunuz peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

İşte buğün bu basit sorunun cevabını vericem.

Uygulamamızda kullanıcının bilgilerini yerel olarak tutmamız için TinyDB kullanıcaz eğer bu verileri çevrimiçi tutmak istiyorsanız firebase veya tinywebdb gibi alternatif veritabanları deneyebilirsiniz.
Şimdi nasıl bir şekilde algoritmamız çalışacak onu bir anlatalım.

Oyun bitince kullanıcının puanını kaydedicez.Kaydederken kullanıcının şuan yaptığı puan önceki puanlarından yani en iyi puanından daha iyi mi diye bir kontrol edicez  iyi ise yani en iyi puanımız şuanki puanımız olacak.

Puanı ne olduğu farketmezsizin de puanlar listesine bir ekleme yapıcaz.Bu ekleme yi eğer başa yaparsak yani şuanki puanlar+önceki puanlar listesi yaparsak en yeni puan en üstte, önceki puanlar + şuanki puanlar yaparsak ise en eski puan en yukarıda olacak.

Şimdi geldik icraata. Hemen uygulamamıza TinyDB ekliyelim. Test içinde bir buton birde puan için bir Textbox koyalım ekrana.

Şimdi blok tarafına geçelim ve kodlama ya başlayalım.Videodan devam etmenizi öneririm.

 

İlk olarak skor kaydını bir fonksiyon gibi çağıralım ve fonksiyona a puanı gönderelim.Bunun için puan olarak ekstra bir fonksiyon bilgisi istiyelimki tüm işlemleri tek fonksiyonda yapalım.

Fonksiyonda ilk olarak puanımız eski puanımızdan iyimi onu bir kontrol edelim ardından iyi ise en iyi puanı şuanki puan yapalım.Değilse en iyi puana dokunmayacağız.Ardından ise şuanki puanı mevcut puanlar listesine ekliyeceğiz böylece kullanıcının tüm puanlarını kaydedebileceğiz

 

Makeroid te yapılmış .Aia dosyasına erişmek için tıkla

Bir Cevap Yazın