Thunkable iOS incelemesi

App Inventor dan ayrılıp bir grup geliştirici ile yola çıkan Thunkable uzun zamandır iOS için App Inventor tarzı kod bilgisine ihtiyaç duymayan uygulama tasarlama aracı geliştiriciyordu.Eğer Thunkable takipcisi iseniz zaten iOS sürümünün geçtimiz hafta yayımlandığı biliyorsunuz peki iOS sürümü ile Thunkable neyi hedefliyor gelin bir bakalım?

 

 

 

Bilindiği üzere App Inventor,Google tarafından ortaya çıkarılmış bir araçtı ve zamanla MIT e devredildi.App Inventor un asıl amacı çocuklara kod bilgisi öğretmek ve giriş seviyesi eğlenceli Android uygulamak tasarlamaktı.Lakin araç gittikçe popülerleşti ve son 2 yıl içerisnde gerek eklenti desteği gerek Firebase gibi önemli araçları bünyesine takınca professyonellerinde ilgisini çekmeye başladı.Bu amaçla kurulan Thunkable da bunlardan biri peki ilerde ne olacak diye baktımızda önemüzde iOS platformu duruyor.

 

Hedef sadece iOS değil!

 

Görünüşe bakılırsa iOS platformu şuan emekleme aşamasında ve Thunkable bir çok çalışanını iOS platformuyla meşgul etmekte.Bu yüzden hızlıca gelişmesi beklenen iOS platformu stabil bir hale geldiğinde Thunkable Android sürümünüde güncelleyecek gibi.

Nasıl yani?

Şimdi biz Android sürümünü kullanarak App Inventor altyapısını kullanmaya devam edicez.Apple cihazları için ise yeni platforma geçiş yapıcaz.İleride ise yeni platform da hem iOS hem Android de çalışan uygulamaları tek seferde tasarlayabileceğiz.

 

Bana Android yeter diyenler.

Görünüşe bakılırsa Android tarafı yavaş gelişicek ve gittikçe önemsiz olmaya başlayacak Thunkable için önerim alternatif App Inventor sürümlerini kullanmaları.

Appy Builder ve aramıza yeni katılan Makeroid Android tarafını gittikçe geliştirmekte.

Bir Cevap Yazın