Vestel Z10, görünüşe bakılırsa Vestel  in daha çok ekmek yemesi lazım

Vestel in yeni telefonunu çoğumuz reklamlarda görmüşsüzdür.Bende yeni model Z10 u reklamlarda sizin gibi gören birisiyim.Bir bakalım dedim Vestel buğüne kadar ki en iyi Venus gibi sloganlarıyla nasıl bir telefon ortaya çıkarmış.Hadi sizinle bir bakalım nasıl olmuş Z10 rakipleri neler. 

Hemen Vestel Z10 un teknik özelliklerine bakalım. 
Snapdragon 435 yongasından güç alan Z10, 4GB Ram e sahip 5.2 ekranı Gorilla Glass ile korunmakta. 8 ön 13 arka kameraya sahip olmakta.

Artık birçok telefon modelinde 13 e 8 kamera kullanılmakta ve 4 GB RAM de gittikçe yaygınlaşmakta. Unutmamalıyız ki kullanıcı  giriş orta seviye bir telefon alırken genellikle  fiyat/performans oranına bakmakta. Işte bu yüzden biz de Venüs’ün rakiplerine bakalım.

Hatırladığınız üzere Xiaomi yeni modeli 5A yı geçtiğimiz günlerde çıkardı. Xiaomi 5A modeline baktığımızda Venüs Z10 ile benzer teknik özellikler taşımakta aynı Venüs Z10 da olduğu gibi Snapdragon 435 Yonga seti ile gelmekte farklı varyasyonların da 3 ve 4 GB RAM ile gelen 5A Venüs Z10 Türkiye’de satılsaydı Z10 ciddi bir rakip olacaktı.

Redmi Note 5A  demişken gelen kısaca bir karşılaştırma  yapalım

 5.5 inç ekranı Gorilla Glass tarafından korunan Redmi Note 5A koruma olarak geri kalmakta.Vestel Venus Z10 bildiğiniz gibi Gorilla Glass 3 kullanılmakta.
 Yongaseti  tarafında İkisi de Snapdragon 435 kullanmakta. Vestel Venüs 4 GB RAM ile gelmekte rakibi Redmi  Note 5A ise Prime sürümünde 4 GB RAM ile gelmekte.

13MP arka 8 MP Ön kameraya sahip olan Z10, 16 MP lik flash lı özçekim kameralı  Redmi Note 5A  ya göre geride kalmakta.

Aslında uzun uzun teker teker karşılaştırmamıza gerek yok. Bir tarafta 1500 liralık fiyatıyla Vestel Venus Z10 diğer tarafta ise 179 dolar yani Yaklaşık 700 Liraya tekabül eden fiyatıyla Redmi  Note 5A var şimdi düşünelim.  Eğer Redmi Note 5A Türkiye’de satılsaydı siz hangisini alırdınız hemen hemen aynı özellikte bulunan yaklaşık 800(Tabi burada vergiler filan hesaba katılmadı unutmamalıyız internette Vestel vergisi olarak adlandırılan yabancı telefonlara ekstra vergi yükü ve TRT bandrolü gibi vergileri de eklersek Vestel ancak o zaman Redmi Note 5A ile aynı fiyat etiketine sahip olabilir gibi gözüküyor)  lira fark ile Türk malı Vestel Venus Z10  umu yoksa dünya çapında bir çok kullanıcı tarafından sevilen MIUI rom un sahibi Xiaomi yi mi? 
He şimdi Türkiye’de satılan Xiaomi nin eski modeli 5S ile karşılaştırsak Venus Z10 u anlarız ki Vestelin ne kadar kötü bir fiyat ürününü piyasaya en iyi Venus diye sunduğunu görürüz.

Uzun lafın kısası Vestel’in daha çok ekmek yemesi lazım. Tabii ki de uluslararası pazarda bir konum elde edebilmesi için. 

Bir Cevap Yazın