App Inventor/Thunkable kullanarak Canvas ile liderlik tablosu yapma.

App Inventor ve türevleri olan Thunkable ve Appy Builder da uygulamanıza liderlik tablosu eklemek istiyorsunuz ama nasıl yapıcağınızı bilmiyorsunuz? veya aklınızda fikir var ama gereksiz daha bir yöntem arıyorsunuz.Neyse sonuç olarak buraya geldinizi bende lafı uzatmadan anlatmaya başliyim.

Şimdi elbette farklı  yöntemlerle yapılabilir hatta şuan daha kolay bi yöntem buldum ama henüz çalışır hale getirmedim o yüzden en iyi seçenek bu diyelim.

İlk önce kullancağımız komponentleri ekleyelim.

  • Canvas
  • Buton

 

Basit bir şekilde uygulamamız butona basılınca ekrana bi liderlik tablosu çizimi yapıcak.Peki nasıl çizim yapıcak?

Biliyorsunuzki Canvas’ın yuvarlak ve çizgi çizme gibi özellikleri var bizde bunları kullanıcaz.Şimdi çalışma mantığımız şu;

Arkaplanı mavi yapalım,40piksel arayla beyaz çizgi çizsin ki arada bi boşluk hissi oluşturup göze hoş olsun.Bu 40 px in ortasına da  Puan Sıra ve Kullanıcın adını girelim.

Tasarlarken eğer canvas yüksekliği 2000px yaparsanız ve Canvas’ı  “Vertical Scroll Arrangement” in içine koyarsak kayan bi liderlik tablosu elde edeceğiz.

Yukardaki resimde ana kod parçası ve aşağıda ise proje dosyası var kodu teker teker açıklamıyacağım çünkü gereksiz uzun ve 5 dk lık bi inceleme ve ufak ayarlarla anlaşılıyor.

 

Proje Dosyasını İndir (Thunkable içindir)

 

Bir Cevap Yazın