Thunkable ile Cloudstitch kullanarak liderlik tablosu yapmak

Thunkable ile App Inventor dünyasına yeni gelen özelliklerden biri olan Cloudstitch ile buğün Liderlik tablosu yapıcağız.Bu liderlik tablosu puanlara göre otomatik olarak sıralanacak.

Eğer Cloudstitch hakkında sorularınız var ise önceki konumuza buradan bakabilirsiniz.

 

İlk önce resimdeki gibi ekranımıza gereken komponentlerden Cloudstitch  ve Web komponentlerini ekliyelim (resimde fazladan ekledikleri var sizin için gerek yok).Unutmayın 2 adet Cloustitch komponenti eklemeniz lazım çünkü birini Almak diğerini de veriyi Göndermek için kullanıcağız.

 

 

http://thunkable.com/reference/components/experimentation.html

Adresinde Spreadsheet teki adımları uygulayıp oluşturduğunuz Tablonun adresini Cloudstitch komponentinin özellikleri kısmına ekliyelim.

 

Unutmayın!

Resimdeki gibi Tablo adresimizdeki “/datasources/sheet” kısmını atıp API Endpoint bölümüne “/datasources/sheet” kısmı olmadan adresi kopyala yapıştır yapıcaz.Ayrıca 2 adet Cloudstitch komponenti ekledik ve birini veri almak diğerini ise veri göndermek için kullanıcaz dedik.Şimdi ve göndereceğimiz için url adresini yine “/datasources/sheet” olmadan ekliyoruz bu ikisi için standart ama veri alacağımız komponente API Endpoint kısmının sonunda standart adres+ ?dev=true diye bir yazı ekliyoruz bu otomatik senkronizasyonu aktifleştiriyor.

 

Şimdi Google Spreadshet tarafında düzenleme yapıcağız.Cloudstitch te projemiz kısmına girelim ve Edit in Google butonuna basalım.

 

Cloudstitch bildiğiniz gibi birinci satırları etiket olarak kullanıyor o yüzden resimdeki gibi Rumuz ve Puan olarak boşlukları dolduralım.

Alttaki puanlar ve rumuzlar yazıyı denerken yaptığım testler sonucu oluştu sizin sadece Rumuz ve Puan yazmanız yeterli.

Şimdi geldik nasıl sıralama yaptıracağız.

Resimdeki gibi iki adet tablomuz var biri Normal diğeri ise Liderlik olarak resmin alt tarafında isimlendirirmiş.Şimdi Çalışma mantığımız söyle gönderilen puanlar Normal adındaki tablomuza gidicek ve otomatik olarak sıralanmış halide Liderlik adındaki tablomuzda oluşacak.Bunun için Liderlik tablosunu açıp A1 bölümüne tıklayı Fx yani formül kısmına =sort(Normal!A:C, 2, FALSE)   yazmanız bu kod ile otomatik olarak sıralama işlemi yapılacak.

Burada tabloyu paylaştım sizde bi kendinize göre kontrol edin

 

Peki nasıl verileri göndereceğiz?

 

2 adet Cloudstitch komponenti eklemiştik hatırlayacağınız üzere.Bunlarda API Endpoint bölümlerini değiştirmiştik.Ama değiştirmediğimiz bir yer vardı orasıda Sheet Name di bu bölümede “Normal” yazıcaz.Unutmayın normal yukarda ki resimdeki Tablomuzun adıydı.Böylece veriler Normal adındaki tablomuza gidecek.

 

 

Resimde görüldüğü gibi bir blocklama yaparak istediğimiz veriyi göndereceğiz.Web1  UriEncode kullanmamızın nedeni ise Cloudstitch Türkçe karakter kullanımında hata veriyor UriEncode ile bu sorunu ortadan kaldırıyoruz.Artık tek yapmanız gereken Sıralanmış verinizi alıp isteğinize göre kullanmak.

 

 

 

Bir Cevap Yazın