Droidim

App Inventor 2/Kodular/Thunkable/Appy Builder için Türkçe içerikler

App Inventor 2 ve türevlerinde Liste içinde Liste kullanımı

App Inventor 2, Thunkable veya Appy Builder kullanırken sıklıkla kullanacağınız bir yöntemden bahsedeceğim buğün.Bu yöntem yani Liste içinde Liste ile tek bir veri halinde istediğiniz bilgileri tutup size gerekeni rahatlıkla içerisinden çekebileceksiniz.

Öncelikle Listeyi açıklayalım

App Inventor  2 ve diğerlerinde Liste için birçok block bulunmakta. Bu bloklardan en sık kullanılan ise make a list, create empty list ve select list item diyebiliriz.

Make a list :Size 2 girişli bir block olarak gelir ve arttırılabilir ve çıkış olarak 2 girişteki değerleri liste olarak verir

Mesela girişlere  Text Block u ile Ahmet,  Mehmet olarak verdiğimiz de bize uzunluğu iki olan ve 1 elemanı Ahmet 2 elemanıda Mehmet olan bir liste verir.
Select item from list:Yukarda ki listeden Ahmeti çekmek istiyoruz o zaman bu block u kullanıcaz.

Ahmetin listedeki konumu 1 o zaman index kısmına 1 yazmamız gerek ki Ahmet bilgisi seçilsin Eğer iki yazılırsa Mehmet listeden seçilir.
Create empty list:Bu block bize boş liste yaratmamıza yarar böylece Add item to list ile daha sonra bu boş listeye eleman  ekleyebiliriz.
Şimdi yukardaki kavramları anladıysanız Liste için Listeye geçelim

Şimdi bir soru veritabanı oluşturalım bu veritabanında

Mesela bir kayegorimiz Genel Kültür olsun ve içinde Soru a b c d olsun bunların hepsini ayrı ayrı listede tutalım

Yani Bir liste yapalım ve içinde 5 adet liste olsun bu listelerde sırasıyla soru ve a b c d şıkları ifade etsin

Resimde görüldüğü gibi make a list içinde 5 adet make a list kullandık böylece istediğimiz tasarımı oluşturduk.
Şimdi ise soruyu çekme kısmına geldi

Çekmek için select list item kullanıcaz lakin iki kere birincisi soru metnimi veya şıklarımı seçtiğimizi ikincisi ise hangi soru numarasını sevgimiz olacak

Mesela listemizde 50 adetlik soru var bu sorulardan birini seçmek için 2 select list i kullanıcaz ve 2 lerin hepsi ortak bir değer olacaktı 4 soru metnini çektiğimizi başka sorunun şıkkı gelmesin.

İşte bu yöntem ile Genel Kültür sorularını tek bir listede topladık böylece kullanıma bağlı olarak size kolaylık sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın