Thunkable ile Cloudstich kullanımı ve nedir ne değildir hakkında bilgilendirme

Thunkable gittikçe gelişmekte olan bir platform.Yeni özellikleriyle karşımıza çıkan Thunkable, App Inventor 2 deki limitleri teker teker kaldırıyor.

Yeni güncellemesi ile Cloudstich altyapısını kullanarak Spreadsheet yani Tablolarınızı uygulamanız da rahatlıkla kullanabileceksiniz.

İlk önce Cloudstich nedir diye  bakalım

Kısaca Cloudstich 2014 yılında Ted Benson tarafından bulunmuş bir aracı işlevi göre hizmet diyebiliriz.Cloudstich Google Spreadsheet ve Microsoft spreadsheet desteği ile  kullanıcılarına bu tablolarını web veya mobil uygulamalarından basit bir şekilde kullanma imkanı tanıyor.Böylece koda pek yaktın olmayan ve verileri rahatlıkla düzenlemek isteyenler için veriler bir ofis dosyasındaki gibi tabloda tutuluyor.Böylece rahatlıkla web ve ofis araçları kullanılarak düzenleme yapılabiliyor.

Mesela bir rapor tutacaksınız ve bu rapor belli bilgiler içerecek
Örneğin stok raporu gibi

Ürün adı, stok adedi, rengi gibi özelliklerini Excel tablosunda tutarken bunu uygulamanız da kullanabileceksiniz.Google Spreadsheet ile butün işlemleri rahatlıkla yapmanıza yapacak olan Cloudstich im artısı ve eksisi nedir ona bakalım
Cloudstich in en büyük kötü yönü gerçek zamanlı bir veritabanı olarak kullanılamayacak olması:

Ücretsiz üyelerine elle senkronizasyon özelliği sunan Cloudstich para vermiş üyelerine ise en iyi 5 dk arayla senkronizasyon özelliği sunmakta.

Şimdi diyeceksiniz ki bu, senkronizasyon nedir?  Testlerime göre Cloudstich ile anlık olarak istediğiniz verileri Google altyapısında barınan tablosuna ekleyebiliyorsunız burada sıkıntı yok ama bu bilgileri geri almak istediğinizde son senkronizasyon edilen halindeki bilgileri size verebiliyor.

Cloudstich Thunkable kullanan kullanıcılarına ücretisiz olarak 5dk arayla otomatik senkronizasyonu aktifleştirdi  🙂 

Yani Tablonuza ürün eklediniz ama senkronizasyon edilene kadar uygulamanız da bu ürün olduğu halde eski veriyi gösterdiği için kullanıcı göremeyecek.Veya Google Drive arayüzünde Tablonuzla ile ilgili yaptığınız değişikler senkronizasyon olana kadar gözükmeyecek
Artısı ne derseniz ise  Firebase,Tinywebdb veya Fusiontable a göre kullanımı daha basit ve düzenleme yapılması daha kolay.Sadece bir tabloya gönderme işlemi yapacaksanız Tablonuza en kolay ve basit yolu Cloudstich diyebiliriz.

https://www.cloudstitch.com

Bir Cevap Yazın