Tri-Cluster nedir? 

Nedir bu Tri-Cluster mimarisi ne işe yarar? 

Son donemde mobil cephede genellikle Mediatek te görülen yüksek çekirdek li işlemcilerde Tri Cluster adını duymuşsunuzdur.Peki bu Tri Cluster neden yüksek çekirdekli işlemcilerde sıklıkla gözükmekte.(Hiç kendinize sordunuz mu?) 

İlk önce Tri-Cluster ın tam olarak ne olduğunu anlayalım 

Mediatek, Helio yongasetlerinde sıklıkla Tri-Cluster mimarisini kullanmakta.Bu yüzden Mediatek cephesinden Tri-Cluster yapısını anlamak için bazı örnekler sunulmuş.Bende bu örnekleri kullanarak size anlatmaya çalışacağım. 
Araba mevzusu

Şimdi arabaların nasıl çalıştığını çoğumuz bilmekte.Arabalardaki Beygir ve Tork ile işimiz olmayacak aslında ilişki kurabiliriz ama gerek yok.İşimiz vites kutusu ile olacak.Biliyorsanuz ki arabalar kalkışta fazla güç istediği gibi hıza göre değilde(demesem daha iyi olur ama) bayır gibi yerlerde fazla güç istiyor.En yüksek gücü düşük viteslerde veren arabalar işte bu yüzdende düşük vitesle güç gerektiren yolları üstesinden geliyor.

Peki bayır aşağı gibi güç gerektirmeyen zamanlarda ne oluyor? 

Araba otomatik ise en yüksek vitese atılıyor böylece gereken gücü  daha az benzin tüketerek daha verimli bir şekilde ilerlemenizi sağlıyor. 
Şimdi araba dedik vites dedik ben halen mevzuyu çakmadım  diyenler okumaya devam. 
Biliyorsunuz ki ne kadar vites kademesi o kadar az yakan araç (tabi İstanbul trafiği saymazsak :))  

Resimde görüldüğü gibi araç dik bir bayırı çıkarken daha fazla güç isteyip düşük vitese atıyor yani fazla yakıp yol kat ediyor.

Peki hangi vitese atıyor? 

Vites ne kadar fazla ise o kadar verim diye boşuna demedik.Şimdi 1.vites 100 güç üretiyor diyelim.İkincisi 80 ve üçüncüsü ise 60 şeklinde gidelim e her vites farklı güç tüketmekteTabiki 1. Vites fazla yakıyor sırasıyla  azalmakta 

75 lik bir bayırı çıkmak için ikinci vitesi kullanmamız gerekecek lakin 5 güç fazla işte bu ekstra güç boşuna harcanmış oluyor.Yani 75 güç üreten bir vitesi iz olsa fazladan benim yiyip litresi 5 liradan cebimize yapmayacak 🙂 
Bu kadar araba ile düşünmek yeter heralde.

Aynı arabalarda olduğu gibi Tri-Cluster mimarisi kullanan işlemciler gereken güce göre vites atıyor yani gereken güç için uygun güçteki çekirdek kümesi kullanıyor. 
Böylece mesaj gönderirken fazla güç istemeyen çekirdek kümesi kullanılırken. Oyun gibi güç isteyen işlemler için ise daha güçlü ama daha fazla tüketen kümeleri kullanıyor.Yani ne kadar yonga kümesi o kadar tasarruf 
Uzun lafın kısası diyelim yukarıdaki laf kalabalığını okumak istemeyenlere özet geçelim. 
Ne kadar çekirdek o kadar tasarruf 

Bak işte bu Tri-Cluster ı özetlemekte.

Nasıl yani?  Diyorsan üst tarafta baya bişiler yazıp atlatmaya çalıştım okumanızı tavsiye ederim iyi günler dilerim 🙂 

Bir Cevap Yazın