App Inventor de resim kullanımı

App Inventor 2 de resimleri nasıl kullanmalıyız? Hangi boyutlar ideal? şeklinde sorularınız cevaplamak için sizin için fikirlerimi yazıya döktüm.

Öncelikle App Inventor un ne olduğunu bilmiyorsanız App Inventor nedir başlıklı yazımı okumanızı  tavsiye etmekteyim.Eğer App Inventor un ne olduğunu biliyorsanız zaten App Inventor un belli bir kapasitesi olduğunuda biliyorsunuzdur.App Inventor büyük projelere ev sahipliği yapabilecek şekilde gelişmeye devam etmekte.Thunkable ve Appybuilder gibi yan kollara ayrılan App Inventor ile iyi bir uygulama yapmak için resimleri nasıl kullancağınızıda bilmeniz gerekmekte.Peki App Inventor de resimleri optimum düzeyde nasıl kullanırız?

 

Büyük Resimler Kullanmayın

Öncelikle App Inventor hangi platfomlar için uygulamalar yapmaya yaradığını tekrar hatırlatalım.Şuan için Android desteği bulunan App Inventor iOS platformuna yan kolları ile destek sunacak.Yani uzun lafın kısası akıllı telefonlar için uygulama geliştirmemiz yarayan App Inventor da kullanıcağımız resimler en büyük cep telefonunun ekran boyutunu geçmemeli.Gidip masaüstü bilgisayarlara uygun boyutlarda ki resimler seçilmemeli.

 

Google da bulduğun resmin boyutunu düşür!

Biliyorsunuzki en iyi resim arama motoru Google da bir çok resim bulabiliriz lakin bu resimlerin çoğu mobil ekranlar için fazla büyük ve kaliteli.Bu yüzden mobile uygun bir resim elde etmek için resim boyunu düşürüp şıkıştırma yapmamız gerekmekte.Bu iş için internette birçok araç bulabilirsiniz.

 

Ne kadar fark ediyor?

 

App Inventor geliştiricileri bu olayı söyle açıklamış

Suppose you are going to display a grid of the letters of the alphabet, where each letter is in a 30×30 pixel square.  You’d expect that to take 30×30 = 900 pixels per letter, so the entire grid (assuming 4 bytes per pixel, which is typical for Android) would require 900×26×4 = 93600 or about 100 kilobytes, which will easily fit in the phone memory.

On the other hand, suppose that each letter is loaded from its own image file into the app’s Media from a high-resolution image where the size of each image is 1000 pixels by 1000 pixels.  Each of those images requires 1000×1000 = 1 million pixels or 1000×1000×4 = 4 Megabytes and the entire grid would require 26×4 = 104 Megabytes.  Typical amounts of memory available to a running app range anywhere from 20 to 50 Megabytes (not to mention that MIT App Inventor requires the app source file, including images, to be less than 5 Megabytes).   So the app will simply not work, and the project will get an OutOfMemory exception when it loads.

Even if the app could work, the result on the phone would hardly look different than if you’d used 30×30 images for the letters.  At the end of the day, each image on the screen would be 30×30 pixels, even if it required 4 Megabytes to generate it: a huge amount of wasted space.

Keep in mind that if the original image is larger and is scaled down to 30×30 for display, the image will still consume memory on the Android deviced based on its actual large size.

There’s no reason to load a giant image file into your app if you will use it displayed only as a small image on the phone.

Peki ne diyor?

Uzun uzun açıklama yapmak yerine tembellik edip size kısa yoldan söyle açıklamaya çalışıcam.

Şimdi 30×30 luk bir resim hafızada 100kilobyte a yakın bir yer tutarken 1000×1000 lik bir resim hafızada 104Megabyte yer tutmakta.Eğer dosya boyutları hakkında bilgi sahibi iseniz zaten aradaki dağlar kadar farkı anlatmama gerek yok.

 

Özet geçersek App Inventor da resim kullanırken şunlara dikkat edicez

  • Resim mobil cihazlara uygun olsun,gereksiz şekilde yüksek boyutta/çözünürlükte resim kullanma
  • Resim boyutunu küçült
  • Mümkünse png tipi resimler kullan
  • Her resim hafızada yer kaplar.Bu yüzden gereksiz resim kullanmaktan kaçın(Layout blokları nın arkaplanını değiştirerek birçok yerde resim kullanmaktan kurtulabilirsin.)

 

Bir Cevap Yazın