App Inventor 2 de Hash ile şifreleri gizleyin

App Inventor 2 ile uygulamalar geliştirdiniz ama uygulama içinde bulunan bazı bilgileri saklamak veya kötü kişilere karşı korumak istiyorsunuz mesela  kullanıcılarınızın şifrelerini şifrelemek istemektesiniz peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Bu gibi durumlarda  App Inventor 2 nin aramıza yeni katılan özelliklerinden eklentiler özelliği imdadımıza yetişiyor.Yine bir Taifun imzalı bir eklenti olan Tools eklentisi ile şifreleri daha güvenli bir hale getireceğiz.

Peki nasıl?

Taifun Tools eklentisi App Inventor 2 kullanıcılarına bir çok önemli araç sunmakta. Bunlardan bir tanesi de hash yani kimlik oluşturma özelliği.Sahip olduğu Sha1 ve Sha256 algoritmaları ile istenilen metni okunmaz hale getirerek şifreleme yapmamızı sağlayan eklenti güvenilir bir yapıya sahip.

Peki nasıl çalışılır ve şifreleri nasıl koruyacağız?

 

Resimde görüldüğü gibi message ve key alanlarına sahip bir blok karşımıza çıkıyor peki nasıl bir işlem ile şifreleri güvende tutacağız.

Şimdi kullanıcı bilgilerinin Tinywebdb veya Firebase de tutulduğunu varsayalım peki şifreler nasıl saklayacağız?

Tabi kide her şifre için bir kimlik üreticez  ve kullanıcı giriş yaparken tekrar kimlik üretip ikisini karşılaştırıcaz böylece şifrenin doğru olup olmadığını hem doğrulayabileceğiz hemde şifreleri güvenli bir şekilde saklayabileceğiz.

Bu işlemi yapmak için tek yapmamız gereken bir bloğu yani message veya key i kendimize ait bir şifre ile sabit tutup.Diğer bloğuda kullanıcının girdiği şifreyi kullanmak.

Bir Cevap Yazın