Lastpass nedir?

Yıllardır kullandığım ve çok işime yarayan bu mereti birazda sizlere tanıtmak istemekteyim.Hakkında pek fazla Türkçe kaynak bulunmayan Lastpass nedir? ne işe yarar?

Lastpass kısaca sitelere ait üyeliklerinizi yönetmenize ve tek tık ile şifre girmeden giriş yapmanızı sağlayan bir uygulama.Tüm platformlarda çalışan bu uygulama ile artık şifreleri teker teker girmekle uğraşmak yerine tek tıkla giriş yapabileceksiniz hemde bunu güvenli  bir şekilde gerçekleştireceksiniz.Nasıl kullandığınız tarayıcı giriş bilgilerini kaydediyorsa Lastpass ta aynısını yapıyor.Tarayıcılarda ki yerleşik gelen parola yöneticilerine göre daha güvenli olan Lastpass hem iki adımlı doğrulama desteği hem çoklu cihaz ve platform desteği ile sizi büyük bir zahmetten kurtaracak.

Öncelikle Lastpass üyeliğine sahip olmanız gerekiyor böylece tüm cihazlarınızdan tek hesap ile şifrelerinize yönetim sağlayabiliyorsunuz.

Lastpass hesabı açmak için tıkla

Üyeliğinizi üstteki linke tıklayarak oluşturduysanız artık tek yapmanız gereken hesabınıza giriş yapıp Lastpass ı kullanmaya başlamak.Lastpass birçok popüler masaüstü tarayıcısı tarafından desteklenmekte ve kendisine ait eklentisi bulunmaktadır.Eğer tarayıcınızda lastpass eklentisi yoksa eklenti mağazasından eklentiyi edinip giriş yapmanız gerekiyor.
Chrome eklentisi
Firefox için
Opera için

Ne kadar güvenli?

AES-256 ve PBKDF2 SHA-256 gibi kırılması zor algoritmalar ile şifrelerinizi koruyan Lastpass güvenlikten ödün vermiyor.Tek zayıf yöne Lastpass hesabının şifresi olduğundan size iki adımda doğrulama özelliğini aktifleştirmenizi öneririm.

Kendi uygulaması  yada  Google Authentication gibi 2 adımlı doğrulama uygulamalarını destekleyen Lastpass bu özelliği ile haberiniz olmadan Lastpass hesabınıza giriş imkanı vermemekte.
Android için premium üyelik isteyen Lastpass mobil cihazlar hariç tüm alanlarda ücretsiz ve sınırsız hesap kaydı imkanı tanımakta.

 

Eğer mobil tarafta para vermeyeyim diyorsanız ise Keepass gibi kaliteli ve güvenilir açık kaynak uygulamalar işinizi görecektir

Bir Cevap Yazın