Android Kullanan cihazlarda virüs veya trojan silme

Android işletim sistemi kullanan bir cihaza sahipsiniz ve bilmediğiniz bir şekilde telefonunuza virüs girdi ise ne yapmanız lazım? Android kullanan cihazlarda virüs veya trojan nasıl silinir? Hangi antivirüs iş yapar?

 

Geçenlerde tabletime giren Çin kaynaklı bir virüs kendisinin istediği programları yükleyip ekranda istenmeyecek Çince reklamlar gösterip sinir ediyordu.Tableti kullanılmaz hale getiren bu virüsü veya trojan ı nasıl temizledim size anlatmak isterim.

 

Tabletimi uzun zamandır kullanmıyordum ve bir ara açtığımda tabletin virüs ile dolduğunu gördüm,iyi bir şekilde sisteme kazınmış olan bu virüsü silmek epey vaktimi aldı ilk olarak kablosuz açılınca otomatik olarak apk dosyalarını indirmekte ve otomatik olarak kurmaktaydı.Üstelik ekranda kendi kafasına göre reklamlar gösterip(Üstelik Çince 🙂 )duruyordu.Virüslü olduğu belli olan uygulamaları kaldırmak istediğimde beni engelleyen bu lanet virüsten peki nasıl kurturdum?

 

İlk iş ekranda abuk subuk çıkan reklamları engellemekti.Bunun için reklam çıkınca ana menüye basıp ardından son uygular tuşu ile son uygulamarı açıp son açılan ve kendinin virüs olduğunu belli eden uygulamaya uzun basıp ayarlardan uygulamayı durdur ve Devre dışı bırak dedim.Böylece istenmeyen reklam sayısı azalmıştı.Ardından bir antivirüs programı yükledim.Teker teker hepsini denedim en iyi iş yapam 360 oldu ardından ise gine bir Çinli yazılım olan CM iş yaptı.En ilginç durum ise Kaspersky,Comodo ve Avira  gibi virüs programlarının virüsü tespit edememesiydi.Neyseki 360 son uygulamalarda gözükmeyen virüslü uygulamaları da devre dışı bırakmam da yardımcı oldu.Lakin halen virüslü yazılımlar yüklenmekte ve silinememekteydi.Durum böyle olunca Root iznimi kontrol ettim nedense Root izni yöneticim kontrolü kaybetmiş ve  virüs sistemde root erişimine sahip olmuştu.Bende hemen tabletimi Rootlayıp Root iznini geri aldım böylece virüsü rahatlıkla silip tabletimden kaldırabildim.Tabiki en iyi yol tablete format atmaktı lakin içinde bilgiler olan tableti sıfırlamakta pek hoş değildi.

 

Uzun lafın kısası,eğer cihazınıza virüs veya trojan girmisse ilk yapmanız gereken virüslü olduğunu düşündüğünüz uygulamaları devredışı bırakmak.Sonra tüm Antivirüsleri denemek.Ardından halen sorun devam ediyorsa ve cihazınız root lu ise Root iznini kontrol etmek.Aslında Root iznini kontrol etmek ilk başa gelebilir lakin virüs sizi baya kısıtlamakta bu yüzden ilk devre dışı bırakmanızı önermekteyim.

 

Eğer cihazınızdaki önemli bilgileri yedekleiyseniz cihazınıza yeniden yazılım atmanızı öneririm çünkü fabrika ayarlarına da dönseniz  virüs kendini korumakta ve silinmemekte.

Önerilen Programlar;

CM tarafından trojanlar için tasarlanmış uygulama

Önerilen Antivirüs 360 Security

Önerilen bir temizleme programı

Root izni ile uygulama silme

 

 

Bir Cevap Yazın