App Inventor 2 Ekran değiştirme/oluşturma

App Inventor 2 de uygulamamıza yeni ekran ekleme ve yeni ekrana geçiş yaptırmak veya App Inventor 2 de nasıl çoklu ekran kullanırım sorusuna cevap arıyorsanız okumaya devam edin.

App Inventor 2 de neden birden fazla ekran kullanırız ne işimize yarar?

 

App Inventor 2 de gelişmiş bir uygulama yapıyorsanız yani resme tıklayınca kedi sesi filan çıkartmıyacaksanız.Son derece kullanışlı olan çoklu ekran yöntemini kullanmamız gerekecek.Mesela bir ekranda giriş ekranı,ikinci ekrana içerik ve üçüncü ekranıda ayar için  kullanırsak.Her ekran ve ilişkili işlemler için daha az blok ve daha az komponent bize görünür olacağından daha hızlı ve rahat uygulamamızı tasarlıyacağız.

 

Peki App Inventor  2 de uygulamama yeni bir ekran nasıl eklerim?

Tek yapmanız gereken projenizi açıp Add Screen.. Butonuna tıklayıp açılan pencerede yeni ekranın adını girerek oluşturmanız.Ekran adınıda girdikten sonra oluşturduğunuz ekran açılır ekranlar arasında geçiş yapmak için ise Add Screen.. nin yanındaki açılır pencere şeklindeki butona tıklayarak istediğiniz ekrana geçiş yapabilirsiniz.Unutmayın ilk açılan ekran her zaman Screen1 dir ve adı değiştirilemez.

 

Yeni Ekran

Peki ekranlar arasında geçiş nasıl yapılır?

Ekranlar arasında geçiş blok tarafında yapılır mesela butona tıklanınca diğer ekranı açtırmak için open another screen bloğunu kullanıcağız.

Geçiş

Unutmayın her açılan ekran belli bir bellek kullanır gereksiz ekranları close screen bloğu ile kapatmayı unutmayın.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın