Mobil veriden tasarruf edin

Halen düşük mobil internet paketleri veya sözde sınırsız  mobil internet paketlerinden birine sahipseniz ve bu paket bana yetmiyor diyorsanız paketinizi yükseltmeyi düşünmeden önce bu durumlara özel olarak tasarlanmış uygulamaları denemeye ne dersiniz?

image

Aslında 4.5G ile artan kapasite ve hız ile bu olumsuz durumun ortadan kalkması beklense de hem 4.5 nin gelmesine aylar olması hemde geldiğinde 3g’de  olduğu gibi saçma mobil internet paketleriyle gine rahatça mobil internete girememe ihtimali yüzünden tek alternatif veri tasarrufu olarak gözükmekte.

Peki bu Veri tasarrufu nedir?

Bildiğiniz gibi internette gezdiğiniz siteler görüntülediğiniz resimler veya videoların hepsinin belli bir boyutu var bu boyut genellikle size normal bir sıkıştırma ile gönderilmekte yani üzerind sıkıştırılma yapılabilsede size fazla sıkıştırılmamış haliyle gelmekte.Bu durum ise sınırlı internet paketi  kullanıcılarını olumsuz etkilemekte.Bu durumu ortadan kaldırmak için ise veri tasarrufu uygulamalarından birini kullanmak yeterli.

Pek bu veri tasarrufu sağlayan uygulamalar neler?

Aslında bir çok modern mobil tarayıcı (Chrome, Opera, Uc Browser)  veri tasarrufu desteklemekte lakin sadece internet sayfalarında sağlanan bu tasarruf tüm uygulamaları etkilememesi nedeniyle tasarrufu sadece internette gezinirken yapabiliyoruz.

Peki veri tasarrufunu her alanda nasıl yapabiliriz?

image

İşte bu fikirle yola çıkan uygulamalar olan Onavo Extend veya tarayıcısı ile tanıdığımız Operanın Opera Max uygulamasını kullanarak veri tasarrufu yapmaya başlayabiliriz.

Peki Opera Max veya Onavo Extend gibi uygulamalar nasıl çalışır?

Sizi kendi vpn ağlarına bağlayarak girdiğiniz internet sayfalarını izlediğiniz videoları sıkıştırarak size geri gönderir böylece daha az veri kullanarak aynı internette gezintinizi yaparak daha az veri kullanımı sağlamanıza yarar.Yarı yarıya veri tasarrufu yapmanızı sağlayan bu uygulamalar genellikle ücretsiz olsada ücretli vpn servislerinde de veri tasarrufu mevcuttur.

Bir Cevap Yazın